SST26VF020A-80E/MF
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SST26VF020A-80E/MF
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 2Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : SST26 SQI®
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : SPI - Quad I/O
Write Cycle Time - Word, Page : 1.5ms
Supplier Device Package : 8-WDFN (5x6)
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 80 MHz
Voltage - Supply : 2.7V ~ 3.6V
Package / Case : 8-WDFN Exposed Pad
Memory Organization : 256K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Technology : FLASH
Base Product Number : SST26VF020
Memory Format : FLASH
Description : IC FLASH 2MBIT SPI/QUAD 8WDFN
Contact Now
FLASH Memory IC 2Mbit SPI - Quad I/O 80 MHz 8-WDFN (5x6)